Dalinis koeficientas eta(su bangele)^2

Dalinis koeficientas \eta^2 leidžia palyginti visų faktorių įtaką gautiems rezultatams. Tačiau kartais mus domina ir kiekvieno faktoriaus įtaka, palyginus su atsitiktiniais “triukšmais“ . Tuo atveju naudojamas dalinis \eta^2 (žymime \widetilde{\eta}^2). Koeficientas \widetilde{\eta}^2 lygina duomenų skirtumus, atsiradusius dėl faktoriaus įtakos, su skirtumais, kuriuos paaiškina atsitiktinė paklaida. Todėl koeficientas \widetilde{\eta}^2 yra sąlyginis. Koeficientą \widetilde{\eta}^2 skaičiuojame taip:

\widetilde{\eta}^2_A=\frac{SSFA}{SSFA+SSE}, \widetilde{\eta}^2_B=\frac{SSFB}{SSFB+SSE}, \widetilde{\eta}^2_{AB}=\frac{SSAB}{SSAB+SSE}.

Pastaba:

Kuo koeficientas didesnis, tuo faktoriaus įtaka rezultatams yra didesnė, jei lygintume su skirtumais, atsirandančiais dėl imties atsitiktinumo.

Pavyzdys:

Sakykime, kad tiriame gandų įtikimumą. Faktoriumi A laikysime lytį, o faktorių B – pareigas. Atlikę tyrimą ir apskaičiavę SSFA=75,111, SSFB=547,16, SSAB=41,05, SSE=74,66, apskaičiuosime koeficientą \widetilde{\eta}^2:

\widetilde{\eta}^2_A=\frac{75,11}{75,11+74,66}=0,5, \widetilde{\eta}^2_B=\frac{547,16}{547,16+74,66}=0,88, \widetilde{\eta}^2_{AB}=\frac{41,05}{41,05+74,66}=0,355.

Darome išvadą, kad gandų įtikimumui didelę įtaką daro pareigos, vidutinę – lytis, o pareigų ir lyties sąveika pasirodė esanti pakankamai silpna.

Reklama

Žymos:

2 atsakymai to “Dalinis koeficientas eta(su bangele)^2”

  1. meskevicius Says:

    Manau logiška išvada, kadangi nepriklausomai nuo lyties žmogus gali užimti įvairias pareigas.

  2. rucike08 Says:

    Teoriškai tai taip, bet žinome, kad praktikoje didesnė tikimybė gauti gerą darbą yra tada, kai esi vyras. Vis dar gyvenam patriarchalinėje santvarkoje… 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s


%d bloggers like this: